مراسم گردهمایی روسای کانونهای استانی مراکز مددکاری اجتماعی کشور صبح روز چهارشنبه بیستم تیرماه ۱۳۹۷ رأس ساعت ۸/۳۰ صبح، با خواندن قرآن و سرود ملّی آغاز گردید. در ابتدای مراسم آقای هاشم مهدی زاده رئیس هیئت مدیره کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی کشور ضمن خیر مقدم به میهمانان و حضار سین برنامه را خدمت مدعوین اعلام نمودند. آقای مهدی زاده سخنرانی را با تشریح اقدامات کانون کشور آغاز نمودند و تأکید بر این نکته که تعداد ۴۸۰ مرکز کلینیک مددکاری اجتماعی در سطح کشور فعال هستند که حدود ۲۰۰۰ مددکار اجتماعی در کلینیک ها اشتغال دارند.

============

در ادامه آقای علی آزمون مدیر عامل کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی کشور به سخنرانی و خوش آمدگویی به مهمانان پرداختند و درباره اقدامات و فعالیتهای کانون در مدت مدیریت عاملی خودشان صحبت نمودند، اینکه کانون از ابتدا چه برنامه هایی داشته، چه تغییرات مثبتی انجام شده و نیز به برنامه های بلند مدت آینده کانون پرداختند.

مدیرعامل کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی کشور در مورد فعالیتهای انجام شده برای کانون صحبت نمودند و این که فرمی طراحی شده در قالب فایل اکسل که اطلاعات کامل کلینیک ها از جمله نقاط ضعف و قوت مراکز، توانمندیها و تعداد افراد شاغل در آنها گنجانده شده است و این اطلاعات در اختیار کانون قرار خواهد گرفت.

آقای آزمون در مورد برگزاری کلاس های شبه خانواده و شیوه نامه نظارت و ارزیابی پرونده ها و تحلیل نتایج آنها صحبت نمودند.

در مورد انتخابات کانونهای استانی صحبت نمودند که تلاش بر آن است که تمام استان ها دارای کانون استانی باشند.

در مورد اتاق فکر کانون صحبت نمودند که منشاء اصلی تصمیمات کانون کشور از اتاق فکر می باشد.

آقای آزمون از نشستها و برگزاری جلسات متعدد با سازمان بهزیستی، کمیته امداد و سایر ادارات مرتبط صحبت نمودند که کارهای خوبی برای کانون انجام شده که سود آنها به نفع کلینیک های مددکاری اجتماعی می باشد.

ایشان در مورد ورود مددکاران اجتماعی به حوزه سیاست گذاری مواردی را مطرح نمودند و تأکید نمودند مددکاران اجتماعی می بایست در حوزه سیاست گذاری حضور فعال داشته باشند.

============

آقای دکتر حقدادی معاونت امور اجتماعی بهزیستی استان خراسان رضوی سخنران دیگر این گردهمایی بودند که در ابتدای ایراد سخنرانی شان به فلسفه وجودی مددکاری اجتماعی پرداختند. ایشان اظهار داشتند مشکل اجتماعی، فلسفه وجودی مددکاری اجتماعی است. ایشان در مورد سلامت اجتماعی صحبت نمودند که باید در کشور سلامت اجتماعی نهادینه شود. آقای دکتر حقدادی اظهار داشتند که مشکل اجتماعی امروز گریبانگیر جامعه شده است که باید در سیاست گذاری ها به آن توجه ویژه شود که جامعه به سلامت اجتماعی برسد. ایشان اعلام کردند که در سال یک میلیون نفر بیمار داریم که در کلینیک های ترک اعتیاد به خدمات مددکاری اجتماعی نیاز دارند. در حوزه مشکلات خانواده ایشان اعلام کردند که در سال یک میلیون پرونده خانواده در دستگاه قضایی داریم که نیازمند ورود مددکاران اجتماعی در این حوزه نیز میباشد. وی اعلام کردند در حال حاضر حدود ۳ میلیون زن سرپرست خانواده در کل کشور داریم که حداقل ۸ درصد تحت پوشش بهزیستی و ۳۰ درصد تحت پوشش کمیته امداد هستند که بحث آسیب های اجتماعی در این حوزه داریم و این بخش از جامعه هدف به شدت تحت فشار اقتصادی قرار دارند.

دکتر حقدادی اعلام نمودند که حدود ۲۵ قانون در کشور در مورد خانواده وجود دارد که حدود ۱۵۰ وظیفه قانونی دارند، در حدود ۶ مورد کلمه مددکار به کار برده شده است و با توجه به شدت وجود آسیب های اجتماعی این میزان توجه به نقش مددکار اجتماعی کم است و می بایست در قانون توجه بیشتری به نقش و وظایف مددکاران اجتماعی بشود. ایشان تأکید داشتند سازمان بهزیستی نیاز به دید پزشکی ندارد و بیشتر نیاز به نگاه اجتماعی دارد، ایشان عنوان نمودند در کشور حدود ۲۰۰۰ مورد کودک آزاری داریم و نیز در پایان اعلام کردند که تحرکات جدی در سطح کشور در زمینه سلامت اجتماعی انجام شده است که نیازمند توجه ویژه تری میباشد.

============

در ادامه این نشست آقای دکتر پور یوسف، مدیرکل بهزیستی استان خراسان رضوی، با خوش آمدگویی به میهمانان و مسئولین به ایراد سخنرانی پرداختند، ایشان ضمن تشکر از آقای مهدیزاده که در مدت تصدی مسئولیت خود توانستند کانون کشوری منسجمی را ایجاد کنند تأکید داشتند که مددکاران اجتماعی می بایست در بهزیستی، بنیاد شهید، زندان، دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت، مراکز سلامت روان، دادگستری، نیروی انتظامی، کمیته امداد، وزارت رفاه و تأمین اجتماعی، شهرداریها و … حضور داشته باشند و حضورشان واجب است. ایشان در ادامه عنوان داشتند که در محیط های صنعتی باید حضور مددکاران اجتماعی در اولویت قرار گیرد. دکتر پور یوسف در مورد پیشگیری نیز صحبت نمودند و اینکه پیشگیری یکی از مباحث مهم در مددکاری اجتماعی می باشد که قبل از هر اقدامی می بایست به سمت پیشگیری حرکت کرد تا از آسیب ها کاسته شود.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان خراسان رضوی اعلام کردند که بحث نفقه و تمکین در استان خراسان جنوبی انجام شده و بانی پیگیری و رسیدگی های مربوطه می بایست مددکاران اجتماعی باشند.

در پایان دکتر پور یوسف همچنین تأکید داشتند که می بایست ورود مددکاران اجتماعی به حوزه توانبخشی بیشتر و محسوس تر گردد.

============

در ادامه خانم دکتر فریبا درخشان نیا، مدیر کل دفتر خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور به ایراد سخنرانی پرداختند و در ابتدا عنوان نمودند که مددکاران اجتماعی می بایست به عنوان کارگزاران تغییرات اجتماعی نقش ایفا کنند.
ایشان عنوان کردند که شعار امسال سازمان بهزیستی، مددکاری اجتماعی و پایداری اجتماعی می باشد که محور اقدامات این دفتر خانواده و زنان بهزیستی کشور خواهد بود. دکتر درخشان نیا عنوان نمودند که نقش اصلی مددکاری اجتماعی، رسیدن به سلامت اجتماعی است که هدف اصلی توسعه پایدار می باشد.

مدیرکل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان بهزیستی کشور به نقش مددکاران اجتماعی در حوزه کاهش طلاق اشاره داشتند و عنوان نمودند که در همین راستا تفاهم نامه ای فی مابین سازمان بهزیستی و معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه منعقد شده است که طرح بسیار خوبی در همین زمینه می باشد و به نقش کلینیک های مددکاری اجتماعی در این طرح اشاره نمودند.

دکتر درخشان نیا عنوان نمودند که در قالب اجرای تفاهم نامه ای به نام نماد (نظام مراقبت دانش آموزان)، بسته های مددکاری اجتماعی را نیز سازمان بهزیستی انجام خواهد داد که نقش مددکاران اجتماعی را در این زمینه بیشتر خواهد کرد.

ایشان در ادامه تأکید نمودند که به دنبال مقتدر نمودن کانون، زمینه های اجرایی کانون و زیر مجموعه های آن می باشند و نیز به ضرورت به عضویت درآمدن همه کلینیک ها در کانون اشاره داشتند و تأکید نمودند که کلینیک های عضو کانون از مزایای این تشکل صنفی و برخورداری از طرح ها و پرونده های سازمان بهره مند خواهند شد.

دکتر درخشان نیا به لایحه حمایت از کودکان اشاره نمودند که سازمان بانی آن می باشد و کانون میتواند از عوامل اجرایی سازمان برای اجرای برنامه های این طرح باشد.

دکتر درخشان نیا اعلام کردند به بحث توانمندسازی اجتماع محور با رویکرد کاهش فقر بعنوان یکی از طرح های دفتر توانمندسازی خانواده و زنان اشاره داشتند و این طرح را دارای قابلیتهایی عنوان نمودند که منطبق بر مددکاری جامعه ای مدل توسعه می باشد.

دکتر درخشان نیا اعلام نمودند که حتی کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی می تواند به عنوان سازمان نظام مددکاری اجتماعی جویای ایفای نقش باشد و سازمان بهزیستی حمایت کامل و جامع خود را از کانون در این زمینه انجام خواهد داد.

دکتر درخشان نیا اعلام کردند که پیشنهاد تشکیل دفتر اداره کل مددکاری اجتماعی در سازمان بهزیستی را به دکتر فرید اعلام نموده اند و پیگیر تحقق این موضوع خواهند بود.

دکتر درخشان نیا از آقای هاشم مهدی زاده (رئیس هیأت مدیره کانون کشوری) به جهت پیگیری و انجام شیوه نامه نفقه و طلاق در استان خراسان رضوی قدردانی نمودند و در پایان تأکید داشتند که آقای دکتر فرید، معاونت امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اعلام نموده اند که به دنبال تفویض اختیارات بیشتر قانونی به کانون کشور می باشند.

منبع: روابط عمومی کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی کشور

 

 

مروری کوتاه بر محتوای سخنرانی مسئولین کشوری کانون و بهزیستی؛ در گردهمایی دو روزه مشهد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسعه و پشتیبانی: مددکاری اجتماعی ایرانیان